Ob tednu otroka: Poslanica Osnovne šole Muta
Digitalne kompetence za področje posebnih potreb (DigComp PP)
V okviru javnega razpisa »Razvoj digitalnih kompetenc in temeljnih znanj računalništva in informatike 2024 – 2026« v okviru Ministrstva RS za vzgojo in izobraževanje ter Evropske Unije – NextGenerationEU je Fakulteta za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru pridobila projekt Digitalne kompetence za področje posebnih potreb (DigComp PP). Projekt se bo izvajal z namenom krepitve digitalnih kompetenc učencev s posebnimi potrebami.
Namen projekta DigComp PP je razviti in implementirati prilagojene programe, ki bodo izboljšali digitalne veščine učencev s posebnimi potrebami. S tem bodo učenci bolje pripravljeni na izzive digitalne dobe, kar jim bo omogočilo enakopravnejše sodelovanje v digitalni družbi. Uvedba novih, prilagojenih učnih metod in tehnologij bo prispevala k boljšim učnim rezultatom in večji vključenosti učencev s posebnimi potrebami v učni proces.
Projekt vključuje tudi izobraževanje in usposabljanje učiteljev ter drugih strokovnih delavcev za učinkovito uporabo novih digitalnih orodij in metodologij. Tako bodo lahko bolje podpirali učence s posebnimi potrebami. V okviru projekta bodo razviti in implementirani prilagojeni izobraževalni programi, ki bodo vključevali sodobna digitalna orodja in vsebine, posebej prilagojene potrebam učencev s posebnimi potrebami.
Vodja projekta: ddr. Boris Aberšek
Člani projektnega tima na FNM UM: dr. Andrej Flogie, dr. Maja Kerneža, asist. Dejan Zemljak, Maja Vičič Krabonja
Konzorcijski partnerji projekta: Univerza v Mariboru (Fakulteta za naravoslovje in matematiko), Univerza na Primorskem (Pedagoška fakulteta) ter devet VIZov:
- Osnovna šola Glazija
- Osnovna šola Žalec
- VIZ III. Osnovna šola Rogaška Slatina
- Vrtec Otona Župančila Slovenska Bistrica
- Cener Gustafa Šiliha Maribor
- Osnovna šola Minke Namestnik – Sonje Slovenska Bistrica
- Osnovna šola dr. Ljudevita Pivka
- Center za vzgojo, izobraževanja in usposabljanje Velenje
- Osnovna šola Muta
PRVI ŠOLSKI DAN
Dragi učenci, spoštovani starši.
Šolsko leto 2024/25 začenjamo z dobro voljo, novimi cilji, želji po novih znanjih in izkušnjah in seveda z nasmehom na obrazu.
Pri načrtovanju pedagoškega dela smo upoštevali navodila iz okrožnic Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, spremenjeno osnovnošolsko zakonodajo ter dodali naše dosedanje dobre prakse, ki bodo nudile učencem veliko kakovostnega učenja na vseh področjih.
Tudi letos bomo vsi zaposleni poskrbeli za ustvarjanje učeče se skupnosti, v kateri se bomo skupaj z učenci dobro počutili in posledično veliko naučili. Za kakovostno učenje bomo v pouk poskušali implementirati čim več elementov formativnega spremljanja učencev, kjer je poudarek na aktivnosti učencev. Vsi, ki se v šolskem prostoru srečujemo moramo poskrbeti za nenasilno, strpno in spoštljivo komunikacijo med nami in za ustvarjanje varnega in spodbudnega učnega okolja, ki je pogoj za učno uspešnost učencev.
Nadaljevali bomo s projekti: Inovativna 5.0, kjer bomo mentorska šola za Koroško in Digitrajni učitelj, ki usposablja strokovne delavce na področju sodobnih tehnologij ter z Razvijanje integritete pri učencih in učiteljih. Tudi v projektu Varno in spodbudno učno okolje smo lani zaradi naših dobrih praks postali mentorska šola na Koroškem za šole, ki so se v projekt vključile na novo.
Pri uresničevanju naštetih ciljev pa ste seveda zelo pomembni tudi Vi, spoštovani starši. Vaše zaupanje in sodelovanje z nami nam daje možnost, da v šoli poskrbimo za napredek in optimalni razvoj Vašega otroka.
Dragi učenci z veseljem in novimi znanji vas pričakujemo zopet v šoli. Skrbno smo se pripravili na novo šolsko leto in vem, da bomo skupaj lažje rastli.
Spoštovani starši, pokažite otroku, da se tudi Vi veselite novega šolskega leta in napredovanja Vašega otroka na njegovi poti odraščanja. Praznujte napredek učenca na vseh področjih njegovega razvoja in vedno mu pokažite, da ste mu v oporo, ko vas bo potreboval.
Verjamem, da bomo z zaupanjem in s spoštljivo komunikacijo med nami vsemi pripomogli k uspešnemu napredku in zadovoljstvu Vašega otroka, kar je naš skupni cilj.
Skupaj zmoremo narediti najboljše in največ za naše učence.
Z nasmehom in dobro voljo v novo šolsko leto.
PRVI ŠOLSKI DAN – PONEDELJEK, 2. SEPTEMBER 2024
– ZA UČENCE OD 1. DO 9. RAZREDA IN PPVI PROGRAMA-
Učenci od 1 do 9. razreda in PPVI se zberejo v učilnici podaljšanega bivanja ob 8.00. Nato boste skopaj z vašimi razredniki odšli v matično učilnico, kjer vam bodi razredniki podali vsa navodila glede pouka v naslednjem šolskem letu. Po razredni uri sledi malica in nato pouk po urniku (skrajšane ure). S seboj prinesete torbo, copate, beležko, pisalo in obilico dobre volje.
Podaljšano bivanje za učence od 1. do 9. razreda in PPVI bo potekalo po ustaljenem urniku od 2. 9. 2024 dalje od 12.00 do 14.30.
Lepo preživite zaključek počitnic in z nasmehom in dobro voljo v ponedeljek v šolo! Veselimo se srečanja z vami!
Ravnateljica Anita Ambrož, prof.
Šolsko leto 2023/2024
Čili in zdravi
Obiskali smo lokalnega UMETNIKA, gospoda Janeza REPNIKA
V ponedeljek, 8. 4. 2024, smo z učenci in učenko obiskali domačo galerijo, v kateri je spravljena večina del Janeza ter njegovega očeta, Antona Repnika. Videli smo tudi obsežno zbirko zgodovinskih predmetov, kamnin in kovancev; še iz časa rimskega imperija ter fosile iz daljnega obdobja, ki sega milijone let nazaj, ko je bila naša dežela še pod morsko gladino. Zelo so nas pritegnile tudi ploščice na tleh, na katere smo stopili že čisto pri vhodu in so nas vodile vse do prostora, v katerem so slike. Na ploščicah je motiv ene izmed umetnikovih del.
Gospod Janez Repnik nas je prijazno in z veseljem sprejel ter nam ob svojih in očetovih delih zavzeto pripovedoval. Zase pravi, da se je rodil s čopičem v roki in z ljubeznijo do slikarstva.
Na obisk smo prišli z veliko vprašanji, v šolo pa smo se vrnili polni navdiha in novih idej za ustvarjanje.
Martina Ambrož, učiteljica
REGIJSKO TEKMOVANJE MLADIH TEHNIKOV
V četrtek, 11. 4. 2024, je na III. OSNOVNI ŠOLI ROGAŠKA SLATINA potekalo regijsko tekmovanje mladih tehnikov.
Učenci so se pomerili v obdelavi gradiv (papir, les, tekstil, kovine) in konstruiranju z zbirko Lego.
Naša dva učenca sta se trudila po svojih najboljših močeh, in dosegla naslednje rezultate:
- Neža Pogorevčnik – 4. mesto v kategoriji PP – višja stopnja,
- Lin Kotnik – 4. mesto v obdelavi papirja.
Iskrene čestitke!
Mentorja Tončka Merčnik in dr. Tine Pajk
Dobrodošli v Pekarni pri veselem pustu!
Primerno času v letu je bilo pričakovati, da si bomo predpustno ponedeljkovo dopoldne obarvali s peko krofov. Da bi bilo še bolj veselo in prijetno navihano, smo na obisk povabili vrtčevske otročke vzgojiteljic Suzane Eršte in Doroteje Meršak, iz igralnice št. 5.
Razdelili smo se v dve skupini, pri čemer so v eni skupini otroci poslušali zgodbo o maškarah, ob kateri je sledilo tudi ilustriranje in izdelava pustnih mask, druga skupina pa je začela s pripravo testa za krofe. Ko je po celi šoli že zelooooo mikavno dišalo, smo bili zares pripravljeni na rajanje in povorko, ki nas je čakala naslednji dan.
Skupaj smo preživeli res zabavno dopoldne. Ker so takšna druženja, iz izkušenj, res vzajemno koristna in bogata, jih zagotovo kmalu spet ponovimo. Če smo kot pusti uspešno pregnali zimo, mogoče že zelo kmalu kje zunaj, ko bo topleje.
Martina Ambrož, učiteljica
MINI OLIMPIJADA
V sredo, 22. novembra 2023, smo se z učenko in učenci odzvali povabilu Športne zveze Slovenj Gradec, ki je že 5. leto zapored organizirala Mini olimpijado za vse koroške otroke s posebnimi potrebami. Dogodek se je odvil v športni dvorani Gimnazije Slovenj Gradec.
Ker si vsi prizadevamo za dobrobit naših otrok in se zavedamo, da je lahko takšna športna aktivnost eno izmed sredstev, s katerimi ugodno vplivamo na otrokovo bio-psiho–socialno ravnovesje, izboljšujemo zdravstveno stanje, ohranjamo in izboljšujemo motorične sposobnosti, sproščamo čustveno napetost, jih s tem spodbujamo k zdravemu načinu življenja, razvijamo komunikacijo z okoljem ter ustvarjamo samopotrjevanje, smo nad dotičnimi sodelovanji vsekakor navdušeni.
Hkrati pa je bil to za nas mini izlet in super čudovita panoramska vožnja, ob kateri smo skozi okno kombija spremljali našo dolino v vsej svoji magičnosti čudovite jeseni.
Vsak izmed sodelujočih je dobill kartonček, kamor je zbiral podpise ob opravljenih športnih aktivnostih ter posledično prejel priznanje in pa simbolično darilce.
Martina Ambrož, učiteljica
Naravoslovni dan na OŠPP – V gozd z gobarjem
Mesec oktober je mesec, ko v naših gozdovih naberemo največ gob. Prav zaradi tega smo se odločili, da v goste povabimo gobarja, ki bi nam predstavil gobe naše Dobrave. Vabilu sta se prijazno odzvala g. Albin in g. Franc, predstavnika gobarskega društva Ježek.
Nismo nabrali veliko god, saj je bila letošnje leto velika suša. Toliko pa jih je le bilo, da smo naredili majhno razstavo in se o gobah nekaj naučili
Dan je bil zelo zanimiv, pa še vreme nam je služilo. Tanja Štefl